آپلود عکس"/>

کیش گردی

banner ads
  • هتل جواد
  • جمعه 24 اسفند 1397
  • 389 بازدید
  • 0 نظر

آپلود عکس" alt="اقامتگاه بوم گردی زعفرانیه" title="اقامتگاه بوم گردی زعفرانیه">

اقامتگاه بوم گردی زعفرانیه در روستای زعفرانیه، شهرستان سبزوار در استان خراسان رضوی واقع شده است. روستای تاریخی زعفرانیه، یک روستای کاملا سنتی و دارای شمار زیادی ابنیه و آثار تاریخی می باشد. شما در این روستا میتوانید تجربه ی زندگی سنتی در یک اقامتگاه بوم گردی زیبا با بافتی قدیمی را تجربه کنید.

 

این اقاماتگاه بوم گردی خانه ای قدیمی از دوره پهلویست که پس از دوره ای بازسازی و مرمت هم اکنون به شیوه سنتی آماده پذیرایی از گردشگران است. محیط سنتی و معماری قدیمی این اقامتگاه و فاصله کم آن با آثار تاریخی و طبیعی روستای زعفرانیه سفری خاطره انگیز برای گردشگران رقم خواهد زد. 

 

اقامتگاه بوم گردی زعفرانیه با دارا بودن 4 باب اتاق ظرفیت پذیرایی از 25 گردشگر را دارد. سرویس بهداشتی و حمام برای اتاق های این اقامتگاه بوم گردی به صورت مشترک بوده است. پرسنل مسلط به زبان انگلیسی و راهنمای تور نیز از سایر امکانات اقامتگاه بوم گردی زعفرانیه هستند. لازم به ذکر است اقامت برای کودکان زیر 5 سال رایگان میباشد.همچنین از جمله غذاهای محلی قابل ارائه در این اقامتگاه می توان به آش قوریتی، آش ماست، کَمَه جوش، مِسوه، دِنی، آوجیج، جوش بِرِه غذاهای اصیل و محلی شهرستان سبزوار اشاره کرد.

 

 این بوم گردی در نزدیکی جاذبه های تاریخی و گردشگری چون کاروانسرای زعفرانیه متعلق به دوره صفوی و قاجار، یخچال کلانتر اوایل قاجار، ارگ آق قلعه، قلعه کهنه و چاپارخانه دوره قاجار و قبرستان قدیمی که موجب رشد صنعت اکوتوریسم و گردشگری در این منطقه شده است، قرار دارد.

 

جاذبه های تاریخی و گردشگری شهرستان سبزوار 

 

چهارتاقی خانه دیو: این بنا در نزدیکی روستای فشتنق، در دل کوهستان و بر روی یک تپه سنگی دارد و مسیر رسیدن به آن کمی دشوار است. این بنا در قدیم بعنوان یک آتشکده مورد استفاده قرار میگرفت. معماری و تاق زدن این آتشکده به نحوه منحصر به فردی انجام شده است بطوری که پلان آن را می توان با پلان آتشکده تخت سلیمان مقایسه کرد. به مرور زمان قسمت های وسیعی از این گنبد و پایه ها و تاق های آن تخریب شده اند، مانند دیگر چارتاقی های منفرد ایران چهار طرف این بنا نمایی باز و بدون در یا پنجره ای خود نمایی می کند.

 

آتشکده میرمظفر: این آتشکده بر قله ی کوهی مرتفع از رشته کوه اثقلان واقع شده است. در دیوارهای این آتشکده فسیل‌هایی با قدمت ۱۰۰ میلیون سال دیده می‌شود. این فسیل‌ها در اطراف آتشکده بسیار خودنمایی می کنند.این آتشکده به شکل چهار طاقی بر روی پشته‌ای سنگی قرار گرفته است.

 

خانه باغ اسکویی: باغ و عمارت اسکویی در فاصله ۴ کیلومتری غرب شهر سبزوار و در روستای ابارش قرار دارد. این خانه باغ در میان باغی سرسبز و در دو طبقه ایجاد شده است و مشتمل بر هشتی، حوضخانه، آب‌انبار، مطبخ، بادگیرخانه است. طبقه اول دارای فضاهایی مانند تالار ستون‌دار شرقی و شمالی، تالار پذیرایی، حجره‌های نشیمن است.آجرکاری‌های نمای بنا، گچبری قسمت‌های سر ستون‌ها، حوضخانه و نقاشی بر روی گچبری‌های حوضخانه از جمله عوامل زیبایی بخش این بنای تاریخی است که چشم بازدید کنندگان رو به خود خیره می کند.

 

دیدگاه ارسال شده است

نمایش / مخفی کردن دیدگاه ها

دریافت کد آمارگیر سایت