کیش گردی

banner ads
  • هتل جواد
  • شنبه 25 اسفند 1397
  • 465 بازدید
  • 1 نظر

اقامتگاه بوم گردی نرگس مزینان در روستای مزینان شهرستان داورزن استان خراسان رضوی واقع شده است.

این بوم گردی ۵ اتاق با ظرفیت پذیرایی از حداکثر ۵۰ نفر دارد که دارای پنجره های بزرگ و نورگیر است. اتاق ها رو به حیاط سرسبز و زیبای اقامتگاه باز میشود و با داشتن فضایی سنتی تجربه زندگی متفاوت به سبک روستایی را برای گردشگران و توریست هایی که به این نوع زندگی علاقه دارند فراهم میکند. همچنین برای رفاه حال گردشگران تفریحاتی همچون تورهای طبیعت گردی و کویرنوردی، آفرود، شترسواری، اسب سواری، شب نشینی در رمل و کویر و رصد ستارگان فراهم شده است.

طرح های زیبا و نقوش سنتی لباس های محلی زنان این روستا به علاوه ی کت و جلیقه و کلاه سنتی مردانی که مشغول کشاورزی و دامپروری هستند از زیبایی های منحصر به فرد این روستا می باشد که توجه گردشگران را به خود جلب می کند.همچنین اگر در فصل بهار و تابستان مهمان به این روستا باشید بدون شک شیفته حرکت مواج گونه ی خوشه‌های طلایی گندم و چشم انداز باغ های سرسبزش خواهید شد از جاذبه های گردشگری فراوان این روستا که در نزدیکی این اقامتگاه قرار دارد می توان به مسجد جامع سلجوقی یا دیلمیانی، تپه و محوطه ی باستانی که نشانه ی قدمت این روستا است، شمار زیادی کاروان سرا، قنات هخامنشی  آب انبار، ابنیه چندهزارساله زرتشتی و یخچال هایی با قدمت چندین هزار ساله، بیابان مزینان که در جوار روستای مزینان قرار دارد و همچنین جاده معروف ابریشم اشاره کرد.

از دیگر جاذبه های گردشگری روستای مزینان و شهرستان داورزن که در نزدیکی این اقامتگاه می باشد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آتشکده آذربرزین مهر 

این آتشکده در فاصله ۴۵ کیلومتری شمال شرق شهرستان داورزن و در میان ارتفاعات کوه ریوند و بر فراز کوهی صخره ای واقع شده است که بسیار دیدنی است. هم اکنون این بنا در وضعیت موجود بیش از هفت متر ارتفاع دارد و بومیان این منظقه آن را ویژه ‌ی کشاورزان و برزگران ساکن در کوه ریوند در گذشته می ‌دانستند.

کاروانسرای تاریخی مهر

این کاروانسرا که مربوط به‌ دوران قاجاریه است در حاشیه روستای مهر قرار دارد و در زمان های قدیم منزلگاه کاروان‌های جاده تاریخی ابریشم بوده و یکی از زیباترین کاروانسراهای بین راهی این مسیر محسوب می‌شده است. طاق ها و قوس‌ های هلالی و دارای هشتی، حیاط وسیع مرکزی، اصطبل‌های شرقی و غربی و یک محل شاه‌نشین از زیبایی های منحصر به فرد این کاروانسرا می باشد.

کاروانسرای مزینان

این کاروانسرا در ناحیه شهر مزینان قرار دارد. با توجه به شیوه معماری و کتیبه‌های موجود در آن، احتمال داده می شود بنا مربوط به دوره صفویه است. یک آب انبار بسیار زیبا در شمال کاروانسرای مزینان قرار دارد این کاروانسرای ظرفیت پذیرش ۴۰۰ مسافر را دارد و به دلیل ارزش‌های تاریخی، فرهنگی و معماری در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مسجد جامع چشام

مسجد چشام واقع در روستای چشام در ۵۵ کیلومتری جنوب غربی سبزوار از توابع بخش داورزن سبزوار می باشد. این روستا دارای بافت تاریخی ارزشمند و قابل ملاحظه ای است که با وجود پیشرفت معماری امروزی باز هم بافت قدیمی خود را حفظ نموده است. روستای چشام دارای چندین بنای تاریخی است که از جمله آن ها میتوان به مسجد جامع،امامزاده سید ناصر بن محمد،خانه کاظم چشامی،حمام،حسینیه اشاره کرد.

دیدگاه ارسال شده است

نمایش / مخفی کردن دیدگاه ها

دریافت کد آمارگیر سایت