آپلود عکس"/>

کیش گردی

banner ads
  • هتل جواد
  • جمعه 24 اسفند 1397
  • 407 بازدید
  • 0 نظر

آپلود عکس" alt="اقامتگاه بوم گردی غورقوژد" title="اقامتگاه بوم گردی غورقوژد">

اقامتگاه بوم گردی غور که در روستای باستانی قوژد شهرستان گناباد قرار دارد، در فروردین ماه 1397 افتتاح شده است. اقامتگاه بومگردی غور گناباد دارای 1 صوفه (ایوان) زیبا، 4 اتاق اقامتی، 1 سرویس بهداشتی و حمام مشترک و 1 سوئیت VIP (دارای حمام و دستشوئی اختصاصی) است. نام این اقامتگاه زیبا از نام شهر باستانی غور گرفته شده است که سال‌ ها پیش در محل روستای قوژد قرار داشته است.

 

در صدر اسلام، در منطقه گناباد، حداقل سه شهر بزرگ در نزدیکی بن قوژد برغیون کهنه (حوض سرخ) و کوی شرقی فعلی (قصبه شهر) وجود داشته و براساس یافته های باستان شناسی دارای کارگاه های تولید سفال و فلزگری ولعاب سازی بوده و با کلان شهرهای آن دوران ارتباط تجاری و فرهنگی داشته اند.

 

غور (بن قوژد) شهري باستانی بود كه خرابه هاي آن در 10 كيلومتري گناباد قرار دارد. دلیل نابودی این شهر در دست نیست ولی احتمال آن می رود که در یک جنگ نابود شده است و یا بر اثر طوفان هاي شن در قديم، مردم شهر غور كوچ كرده اند. بسیاری از آثار این شهر باستانی هم در زير خاك مدفون شده است، اما برخی از قلعه‌ ها و آثار آن در اطراف روستای قوژد قابل مشاهده است. روستای قوژد گناباد صد ها سال قبل در محل این شهر باستانی ایجاد شده است و به دلیل وجود سه قنات دیزق (باغستان)، کمالی و بیکوج (بن قوژد)، کشاورزی و دامداری در آن رونق دارد.

 

قناتي كه از وسط روستای قوژد گناباد مي گذرد مشهور به قنات كمالي است كه يك نفر به نام كمال الدين احداث نموده است. نیمی از آب قنات دیزق هم در بالاي قوژد توسط اهالي زراعت مي شود كه به سرقوژد و باغستان معروف است. در مشرق قوژد به فاصله دو كيلومتر مزرعه اي است كه داراي قنات جداگانه مي باشد و توسط اهالي قوژد زراعت می شود و بن قوژد (بیکوج) مي گويند, زيرا ا گر مسير آب قوژد را درنظر بگيريم آن مزرعه در طرف پايين قوژد واقع است.

 

کلوت‌های زیبای قوژد، آثار بازمانده از شهر غور، بافت سنتی روستای قوژد، مسجد جامع قوژد، کاروان سرای قوژد، قنات‌ های پرآب این روستا و مزارع و باغستان‌ های چشم‌ نواز این روستا از جاذبه‌ های گردشگری قوژد گناباد است که موجب حیرت بازدید کنندگان می‌ گردد

دیدگاه ارسال شده است

نمایش / مخفی کردن دیدگاه ها

دریافت کد آمارگیر سایت